Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 7496 articles
Browse latest View live

Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Žička za zobmi

$
0
0
Pozdravljeni!

Tudi mene zanima nekaj v zvezi z retencijskim lokom, in sicer sem stara 20 let ter trenutno nosim zobni aparat na zgornji čeljusti (samoplačniško). Po končani terapiji s samim aparatom mi bo ortodont namestil retencijski lok za zobe zgornje čeljusti, zanima pa me, če lahko dobim le-tega tudi za spodnje sprednje zobe, čeprav na njih nisem nosila aparata. Opažam namreč, da se mi spodnji zobje precej hitro premikajo - še pred enim letom sem imela med enkama malo presledka, sedaj pa sta že tako skupaj, da sta se začeli že malo prekrivati. Sedaj je napaka še minimalna in me ne moti, vendar se bojim, da se bo s časom stanje le še slabšalo, zato bi si raje dala preventivno namestiti žičko, kot da bi si morala čez kakšno leto dati zobni aparat še na spodnje zobe in še za to pustiti pri ortodontu celo premoženje, če je to seveda mogoče.

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Statistika: Objavljeno Napisal Lvg — 22 Jan 2018 22:46



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Premikanje zob

$
0
0
Spoštovani,
Na vas se obračam, ker se bojim, da mi bodo pričeli izpadati zobje. Nosim fiksni aparat, ker imam na spodnji čeljusti premalo prostora za vse zobe, zato le ti niso v ravni liniji. Zanima me, kam lahko s fiksnim aparatom te zobe spravimo, saj prostora res ni čisto nič. Poleg tega se mi je pričela majati spodnja "dvojka". Stara sem 20 let zato predvidevam, da to ni normalno. Je to lahko posledica zobnega aparata? In zakaj ortodont ne izpuli zoba in naredi ostalim prostor?
Najlepša hvala za odgovor

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 22 Jan 2018 22:58


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Premikanje zob

$
0
0
Spoštovana študentka,
prehodna rahla majavost zob je v času poteka aktivnega ortodontskega zdravljenja povsem normalen pojav. Včasih je majavost lahko tudi močnejša, vendar dokler je zadeva pod kontrolo ortodonta, bodite brez skrbi. Lahko pa seveda na naslednjem kontrolnem pregledu na to opozorite svojega ortodonta.
Druga stvar, ki vas skrbi, je pomanjkanje prostora za uvrščanje vaših zob. Pred vsakim ortodontskim zdravljenjem ortodont na podlagi anamneze, kliničnega pregleda, študijskega modela zob, rentgenskih posnetkov in fotografij obraza naredi natančno analizo pacientovega stanja. Del te analize je tudi analiza prostora. Na podlagi analize potem izdela individualni načrt ortodontskega zdravljenja. Dober načrt ortodontskega zdravljenja je bistven za dober rezultat zdravljenja in tako rekoč najpomembnejši del ortodontskega zdravljenja. Včasih prostorske razmere res zahtevajo tudi puljenje določenih zob, da bi lahko lepo uvrstili ostale zobe. Očitno je vaš ortodont precenil, da to v vašem primeru ni potrebno. Če ste v dilemi, ali zdravljenje poteka tako, kot je bilo načrtovano, je najbolje, da te dvome predstavite svojemu ortodontu. Zaupanje med pacientom in ortodontom je tudi pomemben dejavnik, ki pomaga k dobremu rezultatu zdravljenja. In samo vaš ortodont pozna vaše stanje tako dobro, da vam lahko odgovori na vaša vprašanja. Brez pregleda takole na daljavo je to nemogoče storiti. Če vas bodo tudi po pogovoru z vašim ortodontom še vedno grizli dvomi, svetujem, da greste na pregled in drugo mnenje k drugemu ortodontu. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 23 Jan 2018 09:46


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: počasna rast stalnih zobkov

$
0
0
Pozdravljena 14-letnica,
najprej se ti opravičujem za pozen odgovor. Tvoje vprašanje se je namreč nekam založilo. Predvidevam, da si v tem času že obiskala svojega zobozdravnika, s katerim sta razrešila tvoje vprašanje, ali pa to celo ni bilo potrebno, ker je zob že sam od sebe izrasel. V vsakem primeru je potrebno biti pri starosti 14 let v primeru neizraslih podočnikov pozoren, še zlasti, če so izrasli že vsi ostali zobje in je od izrasti zadnjega zoba preteklo že več kot pol leta. Potrebno je narediti rentgenski posnetek zob in ugotoviti, kje se zob nahaja v čeljustni kosti in če je sploh prisoten. V skladu z informacijami, ki jih na podlagi posnetka pridobimo, potem ustrezno ukrepamo. V upanju, da se je v tvojem primeru že vse uspešno razrešilo, se ti še enkrat opravičujem in te lepo pozdravljam. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 23 Jan 2018 10:19


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Fiksni zobni aparat

$
0
0
Pozdravljena,
tudi tvoje vprašanje je nekam "zašlo", zato na žalost odgovarjam malo pozno, za kar se opravičujem. Upam, da bo odgovor vendarle za koga koristen. Torej v vsakem je ortodontski aparat potrebno plačati. Vprašanje pa seveda je, kdo je plačnik. Pod določenimi in v tem forumu že večkrat naštetimi pravili je lahko plačnik Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v nasprotnem primeru je plačnik pacient sam. Tudi v primeru, kadar je plačnik ZZZS, so včasih potrebna kakšna doplačila.
Sam postopek namestitve fiksnega ortodontskega aparata ni boleč. Se pa bolečina pojavi nekaj ur po namestitvi aparata, kar je normalen pojav in v nekaj dneh mine. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 23 Jan 2018 10:28


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Povrnitev stroškov fiksnega aparata

$
0
0
Gospa Saša,

obrnite se na ortodont takoj. (www.ortodont-takoj.si)
pomagajo vam z uveljavljanjem napotnice na Hrvaškem in tudi njihova ortodontka je ortodontka leta 2017.
Mi smo zaradi iste situacije šli ravno k njej. Pa še cene so ugodne.
Lp, Tadeja

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 29 Jan 2018 19:41


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Ortodontsko zdravljenje v tujini?

$
0
0
Spoštovani,
sin je bil v prvi obravnavi na Stomatološki kliniki teden dni pred 16. rojstnim dnevom. Zaradi napačnega ugriza, mu pripada ortodontsko zdravljenje, kar je usklajeno tudi z ZZZS, vendar imamo sedaj problem, saj bo v kratkem dopolnil 18. let, na nadaljnjo obravnavo pri ortodontu pa še ni bil vabljen.
Ker po dopolnjenem 18. letu ne bo več upravičen do brezplačne obravnave, bi ga želela peljati na zdravljenje v tujino (predvsem zaradi čakalne dobe, ki je pri zasebniku v tujini ni, v Sloveniji pa možnost pri zasebniku ni mogoča, saj ZZZS ne povrne stroškov zdravljenja), ter zahtevati povrnitev stroškov s strani ZZZS, skladno z Evropsko direktivo o čezmejnem zdravstvenem varstvu.

Zanima me, ali je potrebno za zdravljenje v tujini pridobiti napotnico s strani Stomatološke klinike, kjer je trenutno "obravnavan" oziroma v čakalni vrsti, saj močno dvomim, da bo na vrsto prišel pred dopolnjenim 18. letom.

Večkrat sem že klicala na Stomatološko kliniko, vendar se na klice nihče ne odziva, njegova lečeča ortodontka ravno tako ni odzivna na klice ter sporočila.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 31 Jan 2018 14:26


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ortodontsko zdravljenje v tujini?

$
0
0
Spoštovani,
že nekaj časa pogoj, da se aktivno ortodontsko zdravljenje začne pred 18. letom starosti, če želimo, da so stroški zdravljenja kriti s strani ZZZS, ni več potreben. Če je bila torej pri vašem sinu ugotovljena ortodontska nepravilnost pred dopolnjenim 16. letom starosti in če je bila teža nepravilnosti ocenjena kot srednja, težka ali zelo težka, potem je vaš sin upravičen do ortodontskega zdravljenja na račun ZZZS, tudi če se zdravljenje ne bo začelo pred dopolnjenim 18. letom starosti. Svetujem vam, da vendarle še enkrat povprašate na Stomatološki kliniki, kdaj bo vaš sin prišel na vrsto za zdravljenje, saj bo ta način za vas kljub vsemu najenostavnejši. Ortodontsko zdravljenje je namreč proces, ki traja več let in zahteva relativno pogoste redne obiske, včasih pa tudi izredne, ko je potrebno urgentno obiskati ortodonta, zato je zelo praktično, če ortodont ni preveč oddaljen od kraja bivanja. Če se boste vendarle odločili za zdravljenje v tujini, je najbolje, da se za natančne odgovore glede tega obrnete na ZZZS. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 31 Jan 2018 19:12



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • headger

$
0
0
Pozdravljeni!

S hcerko staro 8 let sva bili pri ortodontu. Po pregledu ortopana in zobkov je odlocila, da ji pripada aparat headgear. Ima ze zgornji stalni enici in dvojki, ki se ze obracata postrani. Na ortopanu se vidi, da so stalna trojka, stirka in petka zelo natlaceni. Se pravi, da je premalo prostora za stalne zobke. Na sliki je videti, da ima vse stalne zobke. Nositi bi ga morala 18 do 22 ur dnevno 10 do 12 mesecev. Kasneje 12 ur dnevno, dokler ne izratejo 2 kocniki.
Po pogovoru s hcerko in preprocevanjem o tem noce niti slisati. Da bi o tem mogoce razmislila je pogoj, da ga ne bi nosila za v solo. Po daljsem premisljevanju sem postala tudi sama skepticna glede nosenja soli. Skrbijo me poskodbe zobkov in aparata, saj bi ga morala veckrat na dan odstaniti...pri obrokih, telovadbi, zdravem zivljenskem slogu. Poleg tega me skrbijo tudi sosolci, ki bi jo lahko zelo hitro kam porinili ali spotaknili. Pomisleke imam tudi pri spanju. Zicke ne potekajo cisto ob obrazu in skrbijo me poskodbe. Hci spi na boku, zavita v odejo cez glavo. Hci je zelo aktivna. Zelo rada hodi na plezanje, ko je toplo vecino casa sploh med pocitnicami prezivi/mo na dvoriscu in na ulici. Vozi ( bolj dirka z bratcem in druscino) s kolesom, rolerji, skirojem, rolko, skace po bazenu, hodimo po gozdu in na okoliske hribe....
Kaj pa morje, bazeni, 1 teden sole v naravi, oratorij. To so stvari, ki me skrbijo.
Ali obstaja kaksna alternativa temu aparatu. Razen puljenja zdravih stalnih zob.
Cudim se, da otok s tem aparatom ne vidim, napisanega na spletu je tudi bolj malo, na dolocenih spletnih straneh ga sploh ni med moznostmi. Predvidevam, da hci ni edina s to napako. Ali se starsi ne odlocajo za tovrstno zdravljenje, ali je ortodontija napredovala in obstajajo druge moznosti?
Hcerki zelim vse najboljse, zato se vam zahvaljujem za odgovor, da se bova skupaj lazje odlocili.

Lep pozdrav

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 8 Feb 2018 16:46


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: headger

$
0
0
Spoštovana ga. lily 234,
headgear je zelo učinkovit ortodontski aparat, ki s pomikom zgornjih kočnikov navzad ter z eliminacijo pritiska lične muskulature omogoči podaljševanje in širjenje zobnega loka ter s tem pridobivanje dodatnega prostora, ki je potreben za uvrščanje zob, hkrati pa z njim dosežemo tudi ustrezen odnos zgornjih in spodnjih prvih kočnikov, ki je ključen za razvoj pravilnega ugriza. Njegova oblika je na prvi pogled morda res videti malo moteča, saj se večji del aparata nahaja izven ust, vendar je ravno to njegova največja prednost, saj si s tem zagotovimo sidrenje, ki je pri premikanju zob ključni element, izven ust, kar nam zagotovi zelo ciljano delovanje aparata. To pa z drugimi besedami pomeni, da lahko relativno hitro dosežemo želeni rezultat, če pacient aparat nosi v skladu z navodili. To pa pomeni, da je aparat v ustih 14 - 16 ur na dan. Če ga pacient nosi več ur, zdravljenje poteka hitreje, če ga nosi manj kot 12 ur na dan, pa zdravljenje stagnira. V praksi to pomeni, da otrok nosi aparat popoldne, ko je doma, in ponoči. Če na ta način zbere dovolj ur nošenja, mu aparata v šolo ni potrebno nositi. V naši ambulanti nošenje aparata v šoli prav zaradi možnosti poškodb, ki jih tudi sami navajate, odsvetujemo. Prav tako aparata otrok ne sme nositi pri športnih aktivnostih, kjer je možen udarec v predel obraza, da ne bi prišlo do poškodb. Ponoči otroci načeloma nimajo težav in se hitro navadijo spati z aparatom. Kot že povedano, je tovrstni aparat ob zadostnem nošenju zelo učinkovit in lahko hitro dosežemo ustrezen rezultat, poleg tega ga večina otrok rada sprejme, ker jim ga ni potrebno nositi v šoli.
Sprašujete me tudi o alternativnih možnostih. Alternative seveda obstajajo. Po delovanju se headgearju najbolj približa metoda s t.i. mini implantati, kjer si absolutno sidrenje zagotovimo s pomočjo posebnih vijakov, ki jih privijemo v kost. Ostale metode kot sidrišče uporabljajo skupine zob, pri čemer pa se je potrebno zavedati, da zaradi tega lahko pride tudi do neželenih premikov zob, ki jih je v drugi fazi zdravljenja potrebno dodatno urejati. Mnoge od alternativnih metod so samoplačniške in niso krite s strani ZZZS. Skratka nobena metoda ortodontskega zdravljenja nikoli ni in ne more biti v vseh pogledih idealna. Nekatere moti izgled aparata, nekatere dolžina samega zdravljenja, druge spet cena in tako naprej. Zato je načrt ortodontskega zdravljenja vedno rezultat natančnih analiz pacientovega stanja in izčrpnega pogovora med ortodontom, ki predstavi vse možne poti zdravljenja, in pacientom in njihovimi starši. Le tako se lahko izbere pot, ki je za konkretnega pacienta najbolj optimalna. Svetujem vam torej, da se ponovno pogovorite s svojim ortodontom, mu zaupate svoje bojazni in pomisleke in skupaj raziščete tudi morebitne alternativne možnosti. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 8 Feb 2018 23:07


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • T4K trainer

$
0
0
Pozdravljeni. 5-letna hčerka je imela pred kratkim pregled pri ortodontu. Tja je bila napotena, ker ima ugriz z zgornjimi zobmi na spodnje, ne čez njih. Prav tako jj pri govoru jeziček malo sili skozi zobe in pogosto diha čez usta ( navada po prebolelih pogostih bronhitisih). Orrodont je predlagal posebne vaje in nošenje T4K trainer-ja. Zanima me vaše mnenje o tem pripomočku.
Hvala in lep pozdrav, Polona

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 23 Feb 2018 11:44


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: T4K trainer

$
0
0
Spoštovana gospa Polona,
za pravilen razvoj zob in čeljustnic je zelo pomembna pravilna funkcija mišic, ki to področje obdajajo. T4K trainer je konfekcijski ortodontski aparat, ki pomaga otroku pri vzpostavitvi ustrezne funkcije mišic in s tem korigira razvoj. Mnogokrat že korekcija funkcije zadošča za ureditev stanja, vsekakor pa je to predpogoj za uspešno nadaljno obravnavo. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 26 Feb 2018 20:15


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • gliom in ortodontsko zdravljenje

$
0
0
Pozdravljeni,

najin 9-letni otrok je v začetku 2018 prišel na vrsto za prvi pregled pri ortodontu. Ob tem prvem pregledu smo dobili vprašalnik, ki je bil zelo "zajetne" narave in je spraševal vsemogoče. Med drugim tudi za različna druga obolenja, ki bi jih otrok lahko imel ali jih ima. Seveda razumeva, da je telo povezano, da eno vpliva na drugo in načeloma nimava težav s podajanjem informacij zdravstvenemu osebju (sploh ker je tu varovanje osebnih podatkov), vendar... najinemu otroku so konec lanskega leta odkrili nizkomaligni gliom. Zaenkrat nima nobenih terapij, saj gliom miruje, le na 6m ima mri-ije, da se preveri, ali je stanje še kot je bilo. Ker želiva otroku zagotoviti čimbolj normalno in brezskrbno otroštvo, dokler se bo le dalo, informacije o njegovem stanju nisva delila z nikomer razen z njegovim osebnim zdravnikom. Dilema se je pojavila, ali je to ključen podatek, v karkšnem koli oziru za ortodontsko zdravljenje. Zaenkrat te info ob prvem obisku nisva povedala, saj otrok nima terapij, le kot rečeno mri-je, njegovo stanje pa je lahko tako kot je še njegovo celo življenje, lahko pa se seveda obrne tudi v drugo smer.
Tako da lepo prosim za info, ali je podatek o tem, da ima otrok nizkomaligni gliom bistvenega pomena za ortodostko zdravljenje (v prvi fazi naj bi dobila zobni aparat, v nadaljevanju pa fiksni) in ga ortodont mora poznati? In če ja, zakaj?

Lepo se zahvaljujem za vaš odgovor,
lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 28 Feb 2018 20:54


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: gliom in ortodontsko zdravljenje

$
0
0
Spoštovani,
vprašalnik, ki ga omenjate, res zajema kar veliko vprašanj in kljub temu, da se na prvi pogled nekatera izmed njih res ne zdijo potrebna, vam zagotavljam, da so prav vsa zastavljena z nekim namenom. Vprašalnik je sestavljen v skladu z dognanji stroke in na podlagi priporočil FDI (Svetovnega združenja zobozdravnikov). Kadar na tak ali drugačen način posegamo v telo, je prav, da poznamo vse okoliščine. Včasih so lahko te celo kontraindikacija za določene posege, včasih je smiselno obravnavo okoliščinam ustrezno prilagoditi. Lahko torej rečemo, da omenjeni vprašalnik predstavlja varnost v izbiri pravilne obravnave. Zato je prav, da je vprašalnik izpolnjen verodostojno, saj bo le tako zdravnik z njimi seznanjen in jih bo lahko pri izbiri vrste zdravljenja upošteval. Na vaše konkretno vprašanje, ali je informacija o gliomu za načrtovanje ortodontskega zdravljenja absolutno potrebna, ne bom odgovorila na način, kot bi si ga morda želeli. Res je, da ortodontsko zdravljenje načeloma ne vpliva na stanje in razvoj omenjene bolezni. Bi pa morda lahko imela bolezen sama vpliv na potek ortodontskega zdravljenja. Zato je dobro, da je ortodont s tem seznanjen, prav tako pa je prav, da tudi otrokovega zdravnika (nevrologa) seznanite o načrtovanju ortodontskega zdravljenja. Mnogokrat se zgodi, da nevrologi želijo pred preiskavo z magnetno resonanco (MRI), da se iz ust odstrani ortodontski aparat. Kadar gre za snemljiv aparat, to seveda ni problem. Kadar pa je v igri fiksni aparat, pa je zadeva malo bolj zapletena. Material, iz katerega je aparat izdelan, ni feromagneten in zato iz tega gledišča sama preiskava MRI ni problematiča. Vendar pa so nekateri zdravniki mnenja, da je v primeru slikanja glave lahko aparat vzrok za nenatančnost posnetka. Odstranjevanje fiksnega ortodontskega aparata sredi zdravljenja pa lahko pomeni, da je potrebno potem, ko se aparat namesti nazaj, zdravljenje začeti tako rekoč od začetka. Zato se v primeru, kadar se že pred začetkom zdravljenja ve, da bodo tovrstne preiskave potrebne, zdravljenje načrtuje in prilagodi tako, da se izvede v časovnem intervalu, ko te preiskave niso potrebne. Zato je dobro, da je ortodont seznanjen z otrokovim zdravstvenim stanjem¸, četudi gre za mirujoči gliom. Razumem vaše stališče, da pred otrokom ne želite poudarjati in izpostavljati bolezni. Morda se dogovorite za obisk pri ortodontu brez otroka in mu pojasnite vse okoliščine. Prepričana sem, da vas bo razumel in to upošteval. Hkrati pa imel možnost načrtovati ortodontsko obravnavo tako, da bo to za vašega otroka najbolje. Vam in vašemu otroku želim čim ugodnejši razplet bolezni in seveda uspešno ortodontsko obravnavo. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 1 Mar 2018 14:02


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Zobni aparat

$
0
0
Pozdravljeni,
Zanima me ali se aparat lahko namesti tudi ce manjkajo zobje?V mislih imam zvezdice.
Zgoraj petica in spodaj sestica.
Hvala,lep pozdrav!
Janja

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 11 Mar 2018 18:27



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Zobni aparat

$
0
0
Spoštovana ga. Janja,
manjkajoči zobje nikakor niso ovira za namestitev ortodontskega aparata. Aparat se namesti na ostale zobe, vrzeli v področju manjkajočih zob pa se obravnava v skladu z načrtom ortodontskega zdravljenja. Lahko se jih ohranja ali pa zapira. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 12 Mar 2018 19:43


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Odstranitev retencijske žičke

$
0
0
Spoštovani,

na zgornjem loku sem si zaradi poškodbe žičke dala odstraniti le to. Po odstranitvi imam na zadnji strani precej hrapav občutek zobne površine, ali je to normalno? Ali to morda pomeni, da kompozitni material, s čimer je bila žička nalepljena, ni bil dobro odstranjen? Med odstranjevanjem sem čutila tudi skelenje, ali postopek lahko poškoduje zobe?
Ko sem vprašala sošolko, ki so ji že odstranili žičko, mi je povedala, da je imela zobe po odstranitvi čisto gladke..

Na spodnji čeljusti sem si žičko še pustila. Zdaj jo nosim že 5 let. Koliko časa je žičke še smiselno nositi? Kolega mi je rekel, da celo življenje, sicer se bodo zobje premaknili nazaj. Meni pa se zdi, da dolgoročno nošenje otežuje čiščenje in posledično lahko privede do kariesa, saj se medzobnih prostorov ne da čistiti z nitko.

Ali je žičko potrebno čistiti še kako drugače, kot le z natančnim navadnim ščetkanjem? Meni so v otrodontski ambulanti rekli, da dodatno čiščenje ni potrebno. Ne razumem pa, zakaj je v času nošenja fiksnega aparata potrebno tako natančno čiščenje, saj je tudi bracket konec koncev le kovina, nalepljena s kompozitom.

Že vnaprej hvala za odgovore.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 14 Mar 2018 22:53


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Odstranitev retencijske žičke

$
0
0
Spoštovani,
na vaša vprašanja bom odgovorila kar po vrsti:
- Po odstranitvi žičke mora biti zob gladek. Skelenje ob odstranjevanju žičke je bolj ali manj normalen pojav, saj se poseg dogaja tudi v področju zobnega vratu, ki je občutljiv predel zoba. S pravilnim postopkom odstranjevanje žičke ne poškoduje zoba.
- Retencijska žička, ki jo po končani aktivni fazi ortodontskega zdravljenja prilepimo na zobe, služi ohranjanju rezultatov ortodontskega zdravljenja in preprečuje, da bi se zobje vrnili v njihov prvoten položaj. Hkrati pa ta žička preprečuje tudi vse ostale neželene premike zob. Zobje imajo namreč celo življenje tendenco premikanja, pa če so bili kdaj ortodontsko premikani ali pa ne. Ti premiki so lahko bolj ali manj neopazni, vedno pa temu ni tako. In v teh primerih (ki pa jih težko napovemo) žička deluje kot preventivni ukrep. Zato pacientom, zlasti, kadar gre za odrasle paciente, običajno svetujemo, da žičko ohranijo celo življenje.
- Seveda pa žička potrebuje posebno vzdrževanje v smislu ohranjanja brezhibne higiene. Medzobni prostor pod žičko je potrebno redno čistiti s t.i. interdentalno ščetko. Prav tako je v primeru nabiranja zobnega kamna potrebno redno obiskovati higiensko ambulanto za čiščenje le tega. Če je torej čiščenje ustrezno, ni nevarnosti, da bi se pojavil karies.
Upam, da sem vam odgovorila na vsa vprašanja. V nasprotnem primeru se ponovno oglasite. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 15 Mar 2018 07:41


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Koncesija in zasebne ambualante

$
0
0
Pozdravljeni,

sem v takšni zagati, da niti teme ne znam pravilno nasloviti.
Star sem 18 let. Letos jeseni bom dopolnil 19 let. Imam težavo. Namreč, na ortodontsko zdravljenje sem bil naročen malo pred 16-im letom in dobil snemni aparat malo po 16-em. Ortodontka je predlagala snemnega, saj zaradi srednje glasbene šole in mojega izbranega instrumenta nisem mogel nositi fiksnega (zvezdic). Kmalu po tem je ta ortodontka šla v pokoj in kar pol leta smo v zdravstvenem domu bili brez ortodonta. Nadomestila jo je starejša ortodontka za katero sem že na večih straneh slišal, da se ji nekako ne da več. To sem lahko v ordinaciji tudi sam izkusil.
Po drugem pregledu me je dala "na stran". Ne vem točnega izraza - v glavnem prenehanje zdravljenja zaradi stroškov zdravljenja, ker se moja situacija s tem aparatom ne bi izboljšala. Naročeno mi je bilo tudi, da se naj januarja prijavim na termin za pregled (in ti bi bili nato menda z ne vem kako velikim intervalom), kjer bi se samo preverilo, če ne grejo zobje na slabše. To se mi je zdelo brez potrebe, saj stanja izboljšali ne bi.
Danes sem po pogovoru s prijateljico doktorico dentalne medicine spregovoril o tem in rekla je, da se naj obrnem na ta forum, saj ona še nima toliko izkušenj z ortodonti in zakonodajo, ki ureja stroškovne plati. Predlagala mi je, da se zdaj ob zaključenem srednješolskemu izobraževanju le odločim za aparat. Tudi sam bi rad popravil svoje stanje...
Zanima me, če je še sploh kakšna možnost, da se dokopljem do fiksnega aparata na stroške zdravstvenega zavarovanja ali mi v tem primeru preostane še samo zasebna ordinacija? Če je možnost samo poslednja - katera ordinacija je vredu in kakšen približno je strošek aparata?

Hvala in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 1 Apr 2018 13:20


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Koncesija in zasebne ambualante

$
0
0
Dragi Klemen,
žal iz napisanega ne razumem povsem, zakaj te je nova ortodontka "dala na stran", kot praviš. Iz napisanega razberem, da je bila pred tvojim 16. letom očitno ugotovljena dovolj velika ortodontska nepravilnost in si na stroške ZZZS tudi dobil ortodontski aparat, torej je bilo začeto tudi ortodontsko zdravljenje. Če zdravljenje poteka neprekinjeno, torej če pacient redno hodi na kontrolne preglede, ni nobenega razloga, da se zdravljenje na stroške ZZZS tudi nadaljuje. Kar bi v tvojem primeru lahko bilo sporno, je le dejstvo, da se nisi oglasil na kontrolni pregled takrat, ko ste bili zanj dogovorjeni. S tem si dejansko samovoljno prekinil ortodontsko obravnavo. Vsekakor ti svetujem, da se čimprej dogovoriš za nov termin kontrolnega pregleda. Če od predhodno dogovorjenega in zamujenega termina še ni preteklo 6 mesecev, imaš še vedno pravico do nadaljevanja obravnave. V nasprotnem primeru gre za prekinitev zdravljenja in zdravljenje na stroške ZZZS ni več mogoče. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 2 Apr 2018 11:08


Viewing all 7496 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>