Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 7496 articles
Browse latest View live

Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Zobni aparat na Hrvaškem

$
0
0
Spoštovani,
ko se odločate za ortodontsko zdravljenje in iščete ustreznega strokovnjaka za to, je pomembno, da poiščete specialista čeljustne in zobne ortopedije ali krajše in bolj domače specialista ortodonta. Torej strokovnjaka, ki je opravil specializacijo iz omenjene specialnosti. To pomeni, da se je po končani fakulteti šolal še dodatna tri leta in na koncu opravil tudi specialistični izpit. Dogaja se namreč, da ortodontsko zdravljenje izvajajo tudi posamezniki, ki za to nimajo vsega potrebnega znanja in tudi ne ustreznih izkušenj. Na spletni strani Slovenskega ortodontskega društva (www.ortodontija-drustvo.si) boste našli podatke o vseh slovenskih ortodontih, prav tako boste našli tudi veliko drugih koristnih informacij o ortodontskem zdravljenju nasploh. Če boste imeli še kakšno vprašanje, pa se spet oglasite. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 16 Avg 2018 23:01



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Zobni aparat-zvezdice

$
0
0
Se zgodi da ima ortodonot zelo slabo lepilo.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 20 Avg 2018 20:43


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Plačljiv zobni aparat?

$
0
0
Pozdravljeni.

Hči je stara 8 let in ima križni griz. Vsaj za to vem. Danes sem dobila na hitro v vpogled in podpis točkovanje njenih nepravilnosti. Dobila je 20 točk. A ko sem prosila za kopijo papirja, so rekli, da tega ne dajejo zaradi varovanja osebnih podatkov.
Zanima me, če sem do kopije točkovanja (da bi točno vedela, katere nepravilnosti ima) upravičena?

Očitno ima tudi premajhno zgornjo čeljust, zato ji jo bodo širili. Doplačilo za aparat (ortodont ima sicer koncesijo) je 150 evrov, tistega "zastonj" pa menda pri njih ne vstavljajo. Dražji aparat naj bi ji širil celo čeljust, cenejši (tisti, ki ga v celoti krije zavarovalnica) pa le zobe. Sestra je z rokami nakazala, da bi ji potem zobje navzven štrleli, ker se čeljust ne bi širila.
Z veseljem doplačam za boljšo varianto, če je upravičena in bi bila alternativa res tako slaba. Iz teh podatkov mogoče lahko sklepate, če je za hčer bolje, da nosi aparat z doplačilom?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Tashq — 20 Avg 2018 21:46


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Plačljiv zobni aparat?

$
0
0
Spoštovani,
sam obrazec, za katerega pravite, da ste ga na hitro dobili v podpis, je obrazec, ki ga predpisuje ZZZS in je obvezni del ortodontske dokumentacije. Obrazec vsebuje objektivno oceno ortodontske nepravilnosti, torej število točk, kot pravite sami, in načrt ortodontskega zdravljenja. Iz samega obrazca oziroma točkovanja, kot ste se sami izrazili, bi težko razbrali, za kakšno nepravilnost točneje pravzaprav gre, zato se tega obrazca običajno tudi ne izroča pacientu, saj mu ne bi bil v nikakršno pomoč. Je pa dolžan ortodont pred podpisom tega obrazca pacientu oziroma njegovim staršem ali skrbnikom natančno razložiti, za kakšno nepravilnost gre, in predstaviti načrt zdravljenja. Če se pacient oziroma starši/skrbniki z načrtom zdravljenja strinjajo, to potrdijo s podpisom. Brez podpisa tega dogovora se ortodontsko zdravljenje ne more začeti.
V drugem delu sprašujete, ali je res potrebno doplačilo za aparat za širjenje čeljusti. Načeloma je mogoče z aparati, ki jih krije ZZZS, uspešno zdraviti tako rekoč vse ortodontske nepravilnosti, še posebej, če dobimo otroka v obravnavo že pri starosti 8 let. Za določene aparate, ki so morda manj vidni in/ali morda malo bolj "udobni", je potrebno doplačilo. Ne vem, kakšen aparat za širjenje čeljusti je imel vaš ortodont v mislih. Lahko vam le zagotovim, da so s strani ZZZS kriti vsi aparati za širjenje čeljusti. Svetujem, da se še enkrat pogovorite z vašim ortodontom. Morda je prišlo do nesporazuma in je doplačilo predmet kakšnega drugega aparata v nadaljevanju zdravljenja. Prav je, da so pred začetkom zdravljenja vse dileme, vprašanja in nejasnosti razčiščene in da je vzpostavljeno potrebno zaupanje. Le na ta način lahko zdravljenje poteka uspešno in pripelje do želenega rezultata. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 21 Avg 2018 08:11


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Ponovo zdravljenje prek zzzs

$
0
0
Pozdravljeni,

Imela sem fiksni zobni aparat (zg. in sp.), pred cca 8 leti. Spodaj mi je ortodontka dala zadaj zicko, zgoraj snemni aparat. Zobje so bili ravni. Snemni aparat sem nosila 2 leti podnevi in ponoci, nato 3 leta samo se ponoci. Ko sem prenehala nosenje aparata tudi ponoci so se mi zobje zaceli premikati in sedaj je stanje slabse kot je bilo pred zdravljenjem. Odsla sem do ortodontke in je rekla, da bi morala priti v roku 3 let nazaj, da bi mi lahko ponovno pritrdila fiksni zobni aparat in da bi mi to krila zavarovalnica. Nevem zakaj me na to ze prej ni opozorila. V kolikor bi vedela da se bodo zobje premikali, bi zahtevala tudi zicko zgoraj. Sedaj pa resno razmisljam o ponovnem zdravljenju. Zanima me ali je kaksna moznost da mi placa zzzs, ali lahko se lahko sklicujem na neuspesno zdravljenje?

Hvala za odgovor.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 23 Sep 2018 22:14


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ponovo zdravljenje prek zzzs

$
0
0
Spoštovana ga. Katja,
načeloma je takole od daleč težko ocenjevati, kaj se je zgodilo v vašem primeru. Težko se sklicujete na neuspešno zdravljenje, saj je bilo aktivno zdravljenje po vaših besedah očitno uspešno zaključeno. Dobili ste retencijska aparata za zgornji in spodnji zobni lok za vzdrževanje pridobljenega stanja. Zgornji aparat ste prenehali nositi. So bila taka navodila ortodonta ali ste z nošenjem prenehali samovoljno? V zgornjem zobnem loku se ortodonti velikokrat poslužujemo snemljivih retencijskih aparatov, saj so za mladostnike mnogokrat primernejši in kadar jih pacient nosi v skladu z navodili, predstavljajo ustrezen retencijski aparat. Potrebno je tudi ločiti premikanje zob, ki nastane kot t.i. recidiv, kot strokovno imenujemo povrnitev zob v položaj, kot so bili pred zdravljenjem, in premikanje zob, ki je posledica staranja. Kaj se je zgodilo v vašem primeru, bo znal točno presoditi le vaš ortodont, ki pozna vaše začetno stanje in stanje sedaj. Prav tako vam bo znal svetovati, kaj je mogoče urediti v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja, čeprav so verjetno po osmih letih od zaključka zdravljenja te možnosti žal že izčrpane. Žal vam kaj bolj spodbudnega ne morem napisati. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 24 Sep 2018 13:41


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Neuspešno zdravljenje koreninskega zob

$
0
0
Pozdravljeni,

Na petici levo zgoraj je bilo opravljeno koreninsko zdravljenje aprila letos. Izkazalo se je, da koreninsko zdravljenje ni bilo uspešno in mi je začela dlesen nad zobom otekati pred kakšnim tedon. Nad zobom se mi je prav tako naredila gnojna bula, iz katere teče ven.

V prilogi je tudi rentgenski posnetek zoba in območja okoli. Mnenje moje zobozdravnice je bilo takoj, da bi bila potrebna ekstrakcija zoba, medtem ko drugi zobozdravnik pravi, da bi zob še lako enkrat poizkusili zdraviti.

Prosim Vas, če mi lahko podate še Vaše mnenje.

Že vnaprej Hvala.

Slika

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 4 Okt 2018 13:58


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Neuspešno zdravljenje koreninskega zob

$
0
0
Spoštovani,
žal za odgovor na to vprašanje zgolj ocena rtg posnetka ne bo dovolj. Kljub temu vas prosim, če se v zvezi s tem vprašanjem obrnete na forum splošnega zobozdravstva. Naš forum obravnava vprašanja, vezana na ortodontijo in ortodontsko zdravljenje. Hvala za razumevanje in lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 4 Okt 2018 14:31



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Zdravljenje po zobnem aparatu

$
0
0
Pozdravljeni.
Imam vprasanje in sicer pred letom sem odstranila zobni aparat prijateljica ki ga je odstranila pred mano mi je povedala da je dobila na notranji del nekaksno zicko jaz trga nisem dobila dobila sem samo snemljiv aparat. Vendar zelo tezko govorim zato ga v sluzbi nemorem imeti imam pa ga doma in cez noc malo me je strah da bi sli sobje nazaj kakor so bili pred aparatom nemorem si predstavljati da bi morala snemljiv aparat nositi celo zivljenje. Ali lahko grem k drugi ortodontki in jo prosim da mi namesti to zicko. Zakaj mi je ze moja ortodontka ni namestila?

Statistika: Objavljeno Napisal Luxica 77777 — 22 Okt 2018 23:02


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Zdravljenje po zobnem aparatu

$
0
0
Spoštovani,
načrtovanje ortodontskega zdravljenja obsega tako načrt aktivnega dela zdravljenja kot tudi načrt ustreznega vzdrževalnega dela zdravljenja. Izbira ustreznega aparata za vzdrževanje pridobljenega stanja je tako v prvi vrsti odvisna od začetne nepravilnosti, prav tako pa izbiro narekuje stanje po zaključku aktivne obravnave. Tudi snemljiv aparat je povsem ustrezna izbira vzdrževalnega aparata in v določenih primerih celo ustreznejša od nalepljene žičke. Nemalokrat se ortodonti odločimo celo za oboje hkrati. Zakaj se je vaš ortodont odločil tako, kot se je, vam bo najbolje znal razložiti on sam. Najpomembneje je, da se dosledno držite navodil, ki ste jih dobili. Pravite, da ste aktivno zdravljenje zaključili pred letom dni. Nič ne omenjate, da bi se stanje kaj poslabšalo. Lepo, da vztrajate in aparat nosite popoldan in ponoči. Če ste tako bolj mirni, ga nosite tako tudi v naprej. Čeprav lahko po letu dni brez skrbi preidete na nočno nošenje, vendar ga morate res dosledno nositi vsako noč. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 23 Okt 2018 19:27


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Otežen govor zaradi aparata (zvezdic)

$
0
0
Pozdravljeni,

zanima me, kakšno je vaše mnenje (in morebitne izkušnje) s tem, da se po letih nošenja fiksnega aparata (in približno eno leto pred predvidenim datumom odstranitve aparata) pojavijo težave z govorom.

Trenutno imam zgornji in spodnji fiksni aparat, spodnjega nepretrgoma že 6 let, zgornjega pa ponovno od januarja letos (torej 2018). Vmes sem približno 2 leti imela samo spodnji aparat. Skratka, pred približno pol leta so se mi začele pojavljati težave pri govoru po tem, ko mi je ortodontinja spremenila položaj zob na pregledu, in sicer zgodnja leva enka in spodnja leva enka "trčita" ob izgovorjavi šumnikov in sičnikov, predvsem črk "s" in "z". Na moje vprašanje, ali se da karkoli narediti oz. če je to normalno, je moja ortodontinja odgovorila, da je normalno in da moram k logopedu.

Resnično me zanima, kaj naj storim, saj imam junija 2019 predviden datum (okvirno), ko bom aparat snela, vendar ga nočem, dokler se ta težava ne odpravi, saj je izredno moteča.
Po drugi strani pa bi rada aparat dala dol, saj mi je bilo, ko sem ga dala gor, rečeno, da ga bom nosila največ leto in pol.

Hvala!

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 10 Nov 2018 15:26


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Otežen govor zaradi aparata (zvezdic)

$
0
0
Spoštovani,
žal vam na vaše vprašanje lahko govorim samo na splošno. Določene govorne motnje so lahko povezane tudi z nepravilno postavitvijo zob. Tak primer je na primer odprti griz, ki je največkrat povezan tudi z nepravilno funkcijo jezika in posledično zato tudi z govorno motnjo. Kljub omenjeni povezavi pa ni nujno, da se s korekcijo položaja zob spontano odpravi tudi govorna motnja. Kot že rečeno, je ta v prvi vrsti posledica nepravilne funkcije jezika. Nepravilna funkcija jezika pa lahko vztraja tudi potem, ko je postavitev zob že urejena. Zato je zelo pomembno, da se tekom ortodontske obravnave z miofunkcionalnimi vajami doseže tudi vzpostavitev pravilne funkcije orofacialnih mišic, nemalokrat je zato smiselna tudi obravnava pri logopedu.
Kaj točno se je zgodilo v vašem primeru, da ste naknadno po letu dni terapije opazili težave z govorom, brez pregleda težko razložim. Lahko le ugibam. Morda je prišlo do kakšnega prehodnega položaja zob, npr. vrzeli, ki lahko morda prehodno povzročijo pojav sesljanja, ali kaj podobnega. Več o tem bi vam znal povedati vaš ortodont. Morda počakate do konca zdravljenja, ko bo postavitev postavitev zob dokončno urejena. Če pred ortodontskim zdravljenjem niste imeli z govorom nobenih težav, potem naj teh tudi po končanem zdravljenju ne bi bilo. Če bo govorna motnja vendarle vztrajala, je bila ta verjetno v določeni meri prisotna že prej. V tem primeru pa bo verjetno smiselno obiskati tudi logopeda, kot vam je svetoval že vaš ortodont. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 12 Nov 2018 13:15


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: ORTODONT za otroke

$
0
0
Mi smo šli na Orthos v Šiški v Ljubljani. Jih ne priporočam.
Sina so kao spremljali od 11 leta, pošiljali na plačljiva snemanja, na koncu niso naredili nič, počakali da dolopni 16 let in izgubi vse pravice za zdravljenje.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 15 Nov 2018 10:23


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Zobni aparat po puljenju zoba

$
0
0
Pozdravljeni,

zanima me kako dolgo v povprecju pa je potrebno nositi fiksni aparat, da se sestica in sedmica pomakneta naprej? 
Ali fiksni aparat poskoduje oz. vpliva kaj tudi na sklenino zob na katere je pritrjen?

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 23 Nov 2018 23:39


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Ustna higiena za pridobitev fiksnega zobnega aparata

$
0
0
Spoštovani!

11-letna hčerka je že 3 leta v ortodontski obravnavi. Zdaj so ji izrasli vsi stalni zobje (razen osmic) in ortodont ji je vzel odtis obeh zobnih lokov.

Hči bo najverjetneje potrebovala fiksna zobna aparata za zdravljenje ugriza (globok in križni ugriz).

Ob vsakem obisku se preverja čistost njenih zob. Nima oblog, danes pa so ji merili zabarvanost zob po rdeči tabletki. Ortodont je sicer rekel, da ima zobe čiste, a da je bila zabarvanost 19, sme pa biti največ 10.

Prijazno vas prosim za napotke, povezavo, priponko, kje si lahko preberem natančna in kar se da podrobna navodila glede ustne higiene, ki so pogoj za pridobitev fiksnega ortodontskega aparata.

Na spletni strani ZZZS in v zakonu je sicer naveden pogoj dobra ustna higiena. Jaz pa bi rada prebrala kaj dobra ustna higiena točno pomeni. Torej ta lestvica (do 10) in podobno.

Hvala.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 29 Nov 2018 10:56



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Čisščenje zob

$
0
0
Spoštovani,
ali obstaja gradivo, pravilnik, točkovalnik, merila, ki natančno definirajo brezhibno ustno higieno? Torej natančno, kaj vse se meri in gleda?
Recimo: hčerka je dobila tabletko za merjenje zabarvanosti. Ortodont ji j izračunal zabarvanost 19, sme pa jo imeti največ 10. Kje si lahko ta merila preberemo?

Hvala.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 29 Nov 2018 11:17


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ustna higiena za pridobitev fiksnega zobnega aparata

$
0
0
Spoštovani,
večkrat smo že v tem forumu zapisali, da je brezhibna ustna higiena nujen pogoj za ortodontsko zdravljenje. Zato je preverjanje le te pred začetkom zdravljenja običajen del obravnave pacienta. Ker pa živimo v časih, ko želimo vse objektivizirati in ko le objektiven podatek nekaj šteje, se je objektiviziralo tudi ocenjevanje ustne higiene. Tako ustno higieno ocenjujemo s pomočjo t.i. oralno higienskega indeksa (OHI). Pri oceni OHI upoštevamo, da ima vsak zob (poenostavljeno gledano) dve ploskvi - notranjo in zunanjo. Če ima na primer otrok v ustih 24 zob, je vseh ploskev torej 48. Po aplikaciji barvila, ki specifično obarva zobne obloge, se prešteje vse ploskve zob, kjer se nahajajo obloge, in se njihovo število deli s številom vseh ploskev. Če je količnik, ki ga dobimo, večji od 0,1, kar pomeni, da je več kot 10% ploskev obarvanih, higiena zob ni zadostna. Toliko o sami objektivni oceni ustne higiene. Sicer pa se morate zavedati, da je čiščenje zob z ortodontskim aparatom še zahtevnejše, zato je prav, da se otrok nauči natančnega čiščenja zob že sedaj, ko je brez aparata in je to lažje. Le tako bo lahko situacijo ustrezno obvladoval tudi kasneje. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 3 Dec 2018 14:25


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • težave z zobnim aparatom

$
0
0
Pozdravljeni!
Pred približno 1 mesecem sem dobila fiksni zobni aparat. Danes se mi je nosilec na koncu začel majati. Z žičko je še zmeraj povezan z drugim nosilcem in še ni odpadel. Težava je, da ne morem jesti, ker se vmes maje. V ponedeljek grem v francijo, tako, da mi tega ortodont verjetno do takrat ne bo mogel popraviti. Kaj lahko naredim?
lep pozdrav

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 15 Dec 2018 21:45


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: težave z zobnim aparatom

$
0
0
Spoštovani, žal si sami res ne morete pomagati in boste morali počakati na pomoč ortodonta. Do takrat pa je edini nasvet, ki vam ga lahko dam, da se trudite jesti tako, da hrano previdno žvečite na drugi strani. Upam, da vam situacija ne bo bistveno pokvarila potovanja in da boste vendarle čimprej uspeli priti do ortodonta. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 16 Dec 2018 12:50


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Operativno sirjenje zgornje celjusti

$
0
0
Pozdravljeni,
Na posvetu z ortodontom, mi je bilo svetovano operativno širjenje zgornje čeljusti saj so zobje preveč zgoščeni in klasično širjenje v moji starosti baje ne bo doseglo zadostnih rezultatov. Star sem 21 let. Zanima me predvsem ali tovrstno operacijo krije zdravstveno zavarovanje ali je storitev samoplačniška. V kolikor je samoplačniška me zanima okvirna cena operacije, se pravi širjenje zgornje čelusti. Drugo vprašanje pa se nanaša na čas okrevanja, koliko časa okvirno preteče od operacije do normalizacije stanja, normalnega ugriza.

Lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 31 Dec 2018 16:00


Viewing all 7496 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>