Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all 7496 articles
Browse latest View live

Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Operativno sirjenje zgornje celjusti

$
0
0
Spoštovani,
operativni poseg, ki ga omenjate, krije zdravstveno zavarovanje. Okrevanje traja približno teden dni. Dokončno pa se griz uredi, ko je zaključen tudi ortodontski del zdravljenja. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 3 Jan 2019 08:35



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Vprasanje

$
0
0
Spoštovani,

Imam vprašanje in sicer v zvezi z čeljustjo. Že nekaj časa namreč opažam da, ko odprem usta kost ob ušesu (oz. čeljust) na eni strani obraza iskoci veliko bolj kot na drugi strani obraza. Otipna je kot bula. Pred kratkim sem bila zaradi tega pri zdravniku, ta pa me je opozoril da se moram obrniti na zobozdravnika da se mi to dogaja zaradi kriznega ugriza in da lahko ta kost se zraste in s tem pride do deformacije obraza. Naj omenim da imam v enki implantat zato si verjetno ne morem pomagati z zobnim aparatom. Resno me skrbi da se bo ta kost večala zato ne zanima vaše mnenje. Sicer občasno tudi čutim bolečino v čeljusti.. Lepo vas prosim za nasvet kaj storiti.

Lep pozdrav

Sanela

Statistika: Objavljeno Napisal Sanela1990 — 10 Jan 2019 20:47


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Retencija, kako izbrati?

$
0
0
Zivijo!
Imam eno vprasanje glede retencije in sicer zdaj dve leti nosim fiksni aparat in februarja ga snamemo. Na spodnjem loku bom dobila retencijsko zicko, vprasanje pa se pojavi na zgornjem loku, saj ima eno enico plombirano (zob je bil zlomljen 20 let nazaj in zdaj imam dograjenega) in na meni je sedaj da se odlocim ali zgoraj zelim zicko ali snemljiv aparat za ponoci. Slednji bi bil boljsa izbira v primeru da se z enico kaj zgodi in brez problema dostopamo do nie.. je pa zicka, si predstavljam, toliko lazja za vzdrzevanje, ne morem je pozabiti nositi.. nekako me ne vlece v smeri snemnega aparata. Razumem tudi da bi v primeru da bi se kaj delalo na enici, bilo potrebno zicko zadaj uniciti in kasneje napraviti novo. Moj ortodont je super in mi je vse razlozil, pozabila pa sem ga vprasati kolilo casa bi morala nositi zicko ali snemni aparat, par let ali za vedno? Zanima me tudi kaj bi mi vi osebno priporocili..stara sem 33 let. Hvala in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 17 Jan 2019 22:06


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Kdaj je aparat plačljiv?

$
0
0
Pozdravljeni,
že nekaj let nosim snemni zobni aparat (zgoraj, ker sem imela sprednje zobe preveč naprej in spodaj, ker sem jih imela preveč skupaj). Sedaj pa sem začela opažati spremembe na zgornji levi strani. Tretji zob se pomika navzven, drugi pa navznoter in navzdol. Ortodontka mi je izdala napotnico za parodontološki pregled, v tem času pa mi je predlagala aparat, ki bi mi "držal" tretji zob, da ne bi lezel še bolj ven. Vendar pa bi bil ta aparat plačljiv, pa me zanima zakaj? Z zdravljenjem namreč nisem končala, ampak redno hodim na kontrole že nekaj let, saj še vedno nosim snemni aparat. Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 19 Feb 2019 14:08


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Retencija, kako izbrati?

$
0
0
Spoštovani, najprej se vam moram opravičiti za pozen odgovor, vendar mi je vaše vprašanje ušlo. Upam, da odgovor še prejmete pravočasno. Pravilno razmišljate glede dileme, ki jo opisujete. Vsekakor je žička lahko problematična rešitev, če je potrebno zob kaj popravljati. V tem primeru je snemljiv aparat zagotovo enostavnejši. Kot pravite, ste se o tem z ortodontom vse pogovorili, tako da o tem tukaj ni več potrebno izgubljati besed. Glede trajanja obdobja vzdrževanja rezultata zdravljenja pa je tako, da pri odraslih pacientih največkrat priporočamo doživljenjsko retencijo. Je pa trajanje tega obdobja v veliki meri odvisno tudi od začetne nepravilnosti, tako da vam bo točnejša navodila lahko dal vaš ortodont. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 19 Feb 2019 19:57


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Kdaj je aparat plačljiv?

$
0
0
Spoštovana Manca,
žal ti na vprašanje ne znam odgovoriti. Če redno hodiš na kontrolne preglede, se držiš navodil ortodonta in gre pri tebi za nadaljevanje ortodontskega zdravljenja, ne vidim razloga, zakaj bi morala sedaj nek aparat plačati. Obstajajo določeni aparati, ki jih zdravstveno zavarovanje ne krije, vendar si navedla premalo podatkov, da bi lahko ocenila, ali gre v tvojem primeru za kaj takega. Svetujem, da prosiš svojega ortodonta za razlago, zakaj bi morala ta dodaten aparat plačati in za kakšen aparat pravzaprav gre. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 19 Feb 2019 20:05


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Snemni vs fiksni aparat

$
0
0
Samo informativno me zanima, ali lahko zavrneš snemni zobni aparat in se dogovoriš z ortodontom za fiksnega - magari par let kasneje, ko bo otrok že večji?

Ali je v tem primeru možno samo samo samoplačniško zdravljenje?

Hvala za odgovor!

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 13 Mar 2019 11:10


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • oteklina po enem tednu

$
0
0
Pozdravljeni :)
Nedolgo nazaj (cca en teden) so mi namestili fiksni zobni aparat, prve dni me je kot predvideno bolelo zobovje, seveda so se mi na obeh straneh naredile manjše razjede ker sluznica v ustih še ni navajena na to, mi je pa čudno ker mi je leva stran sedaj otekla, desna je normalno in se mi je že zacelilo, niti ne boli več, leva pa kar ne popusti… je to normalen pojav ali je mogoče kaj drugega? Sama seveda vedno pomislim na najslabše.. Sedaj je otečeno en dan.
Najlepša hvala

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 13 Mar 2019 16:48



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: oteklina po enem tednu

$
0
0
Spoštovani,
oteklina ni običajna zadeva po namestitvi aparata, zato vam svetujem, da pokličete svojega ortodonta in se dogovorite za kontrolni pregled. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 14 Mar 2019 07:42


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Snemni vs fiksni aparat

$
0
0
Spoštovani,
načeloma pravila ZZZS velevajo, da lahko ortodontsko nepravilnost na račun obveznega zavarovanja zdravimo s fiksnim aparatom samo takrat, kadar le te s snemljivim aparatom ni mogoče uspešno zdraviti. V praksi pa je tako, da narava ortodontske nepravilnosti včasih zahteva dvofazno zdravljenje, ki v prvi fazi zajema zdravljenje s snemljivim aparatom v obdobju rasti in razvoja, s katerim z usmerjanjem rasti in razvoja urejamo predvsem medčeljustne odnose, v drugi fazi pa s fiksnim ortodontskim aparatom dokončno uredimo položaj zob in ugriz ter tako poskrbimo za skladno zobovje in s tem tudi lep in harmoničen obraz. V takih primerih je zdravljenje s snemnim aparatom v prvi fazi zdravljenja pomembno in bistveno pridonese h kvaliteti rezultata celotnega ortodontskega zdravljenja.
Svetujem, da se s svojim ortodontom iskreno pogovorite. On pozna stanje pri vašem otroku in vam bo lahko razložil, zakaj vam je predlagal zdravljenje s snemljivim aparatom. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 14 Mar 2019 08:59


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Ort line Ljubljana

$
0
0
Pozdravljeni,

Zanima me ali kdo ve na koga naj se obrnem glede kartona, ki ga ima oziroma je imel sin v zavodu Ort line?
Ta zavod je namreč zaprl svoja vrata in kljub temu da so obljubljali da bodo poslali kartone oziroma nam sporočili h komu je otrok predan v nadaljnjo obravnavo tega niso storili.
Kaj zdaj?
Nas sin bi mogu imet kontrolni pregled za ureditev aparata za zobe a ne vem h komu je napoten, kamorkoli pokličem so čakalne vrste da boli glava.
Hvala
Lp

Statistika: Objavljeno Napisal Lady Black — 17 Apr 2019 14:50


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ort line Ljubljana

$
0
0
Spoštovani,
vse programe in z njimi seveda vse paciente, ki so bili v obravnavi v zavodu Ortline, je prevzel Center za čeljustno in zobno ortopedijo na Stomatološki kliniki v Ljubljani, zato se z vsemi vprašanji, ki ste jih navedli, obrnite na njih. Če od njih ne boste dobili ustreznih odgovorov, se obrnite na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Ministrstvo za zdravje. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 17 Apr 2019 17:38


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Napaka pri ortodontskem zdravljenju - odmrli enki

$
0
0
Pozdravljeni,

hčeri sta pri ortodontskemu zdravljenju odmrli in posiveli enici. Zgodilo se je namreč, da ji je dan po obisku ortodonta ( kjer ji je očitno preveč privil potrgal korenini) narasla temperatura, zatekel obraz in dlesen, zato je šla nazaj ortodontu, ki jo je poslal k zobozdravniku. Ta je po RTG slikanju ugotovil gnojno žarišče v koreninah v obeh enic, zato ju je odprl in zoba zdravil. Zadaj je od tega pol leta, po barvi zob je očitno da sta mrtva. Kaj lahko storimo?

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 25 Apr 2019 13:57


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Napaka pri ortodontskem zdravljenju - odmrli enki

$
0
0
Spoštovani,
redosled dogodkov, ki jih opisujete, ni mogoč na način, kot si ga razlagate. Z ortodontskim aparatom enostavno ni mogoče na zobe aplicirati tako močne sile, da bi ta "potrgala korenine", kot ste to navedli v svojem pisanju. Tudi če bi ev. prišlo do odmrtja zob kot posledice njihovega ortodontskega premikanja (čeprav se tovrsten zaplet zgodi izredno redko, pa še to v primerih, ko k takemu izhodu pripomorejo še drugi pridruženi neugodni vzroki in razlogi), zadeva nikoli ne poteka tako na hitro in tako akutno, kot jo opisujete v vašem primeru. Takole na daleč in zgolj na podlagi vašega pisanja sicer težko objektivno ocenjujem, kaj se je pravzaprav zgodilo. Moj odgovor je torej lahko le splošne in načelne narave. Predvidevam pa, da sta bila omenjena zoba že pred samo namestitvijo ortodontskega aparata prizadeta. Morda sta bila v preteklosti podvržena kakšni poškodbi, udarcu, ki je povzročil, da je zob počasi odmrl. Taki procesi se lahko zgodijo skoraj ali povsem asimptomatsko. Morda je bila prizadetost tudi drugačne narave. Ko pa se je zob dodatno še obremenilo z normalno ortodontsko silo, je bilo to dovolj, da se je zob "zbudil", prej prikrito in asimptomatsko vnetje se je okrepilo in prišlo je do klinične slike, ki ste jo opisali. Kot rečeno, vse to so samo domneve in možni vzroki dogajanja. Pravite, da so zobje sedaj potemneli, in sprašujete, kaj se da storiti v zvezi s tem. Obstajajo metode lokalnega beljenja zobne krone, ki so lahko zelo uspešne in v mnogih primerih lahko prinesejo zadovoljiv rezultat. Več vam bo o tem povedal vaš zobozdravnik. Vedno pa je mogoče tovrstne situacije reševati z estetskimi keramičnimi luskami. Lep pozdrav!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 26 Apr 2019 13:59


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ustna higiena za pridobitev fiksnega zobnega aparata

$
0
0
Problem z oblogami smo rešili, da smo navadno električno zobno ščetko zamenjali z nakupom ene boljših - ti. soničnih zobnih ščetk (da ne bom delala reklame) in pazimo, da potem dokupujemo vedno prave nastavke za električno zobno ščetko.

Zadeva je kokopak grozljivo draga, ampak le to pomaga, da ima hči vedno čiste zobe v zahtevanih mejah. Čistočo zob (da bo pod 1) sta ortodont in zobar spremljala 1x mesečno 4 mesece in je bilo vedno v zahtevanih mejah. Priznam pa, da smo standard dosegli le tako, da si zobe vedno umiva s po 3 ščetkami: 2 različnima soničnima nastavkoma, potem s kratko okroglo ročno ščetko, nato pa še z nitko in zobno prho. No comment, kakšen napor za čistočo zob. Doslej ne poznam nikogar, ki bi se tako trudil, kot se mora hči.

Te dni je dobila snemna zobna aparata.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 28 Maj 2019 10:57



Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Ortodontsko zdravljenje - dve razlicni mnenje

$
0
0
Pozdravljeni.

Stara sem 27 let in odlocila sem se za ortodontsko zdravljenje. Obiskala sem dva razlicna ortodonta in vsak mi je ponudil drug aparat in drug nacin zdravljenja.
Prvi mi je svetoval samozaklepni kovinski aparat, to naj bi resilo vse tezave.
Drugi pa navadni kovinski fiksni aparat, puljenje stirice (naj bi imela premalo prostora, prvi ortodont mi je dejal, da naj bi samozaklepni aparat vseeno resil zadevo), implatant in se neko ozanje posameznega zoba za max 0.5mm.

Sedaj sem v veliki dilemi, kdo mi je svetoval bolje, katera opcija je boljsa?
Ker strosek ni nizek, bi se res rada pravilno odlocila.
Na kaj naj bom pozorna, morda poiscem se tretje mnenje?

Je puljenje zdravega zoba smiselno, je samozaklepni aparat res ucinkovitejsi, je ozanje zob sploh zdravo?

Lepo se zahvaljujem za kakrsenkoli namig, nasvet, pomoc.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 29 Maj 2019 20:56


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Ortodontsko zdravljenje - dve razlicni mnenje

$
0
0
Spoštovani,
na vaše vprašanje, kateri ortodont vam je svetoval bolje, vam seveda ne morem odgovoriti. Prepričana sem, da sta oba ortodonta predlagala določen načrt na podlagi analiz, ki sta jih naredila. Iz vašega pisanja razberem, da gre za problem pomanjkanja prostora. Niste jasno opredelili, ali je ta problem samo v enem ali v obeh zobnih lokih. Omenjate, da vam je en ortodont svetoval puljenje štiric, drug pa zgolj redukcijo širin vseh zob. Dejstvo je, da je v primeru pomanjkanja prostora v zobnem loku le tega potrebno nekako pridobiti, če želimo vanj lepo uvrstiti zobe. Ta prostor lahko pridobimi tako, da zobni lok razširimo oz. podaljšamo (distaliziramo kočnike), zobe postavimo v malo večji naklon in na ta način navidezno pridobimo prostor, zožamo posamezne zobe ali se celo odločimo za zmanjšanje števila zob. Na kakšen način bomo pridobivali manjkajoči prostor, pa je odvisno od oblike obraza, velikosti čeljustnic, položaja čeljustnic v skeletu glave, prisotnosti modrostnih zob, življenjskega ritma posameznika in podobno. Zato je pred začetkom ortodontskega zdravljenja potrebna natančna analiza stanja (analiza študijskega modela zob, rentgenskih posnetkov, fotografij obraza...), na podlagi katerega se izdela natančen načrt zdravljenja, ki mora biti seveda uglašen tudi z življenjskimi navadami pacienta. Ustrezen načrt ortodontskega zdravljenja je bistveni del uspešnega zdravljenja. Sam ortodontski aparat je zgolj orodje v rokah ortodonta, s katerim realizira ta načrt zdravljenja. Uporaba samozaklepnih nosilcev v primerjavi s klasičnimi nosilci ne zagotavlja čudežnega ustvarjanja manjkajočega prostora. Tega je potrebno zagotoviti z zgoraj naštetimi načini. Glede na vaš zapis torej ocenjujem, da je osnovna razlika med obema načrtoma, ki sta vama bila predlagana, ravno v načinu pridobivanja manjkajočega prostora in ne toliko v vrsti aparata. Dejstvo je, da v ortodontiji lahko več poti pripelje do pravega cilja. Poleg natančnih analiz, ki so potrebne pred začetkom zdravljenja in predstavljajo temelj za izdelavo načrta zdravljenja, so izkušnje tiste, ki vodijo ortodonta pri dokončni določitvi načrta zdravljenja. Prav tako je tudi izbira vrste aparata pogojena s tem. Kot rečeno, je aparat le orodje, s katerim ortodont realizira natančno izdelan načrt zdravljenja. Zato je najbolje izbiro aparata prepustiti ortodontu.
Verjamem, da vam nisem prav nič olajšala vaše odločitve. Kot rečeno: prepričana sem, da oba ortodonta stojita za predlaganim načrtom in vam oba zagotavljata ustrezen rezultat zdravljenja. Lahko se poslužite še tretjega mnenja, če nobenemu od prvih dveh ne zaupate povsem. Zaupanje je namreč zelo pomemben dejavnik vsakega uspešnega zdravljenja. Zato je zelo pomembno, da pred začetkom zdravljenja odpravite vse dvome in dileme in izberete ortodonta, ki mu boste zaupali, in način zdravljenja, ki bo za vas v vseh pogledih najbolj ustrezen. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 30 Maj 2019 13:54


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Fiksni zobni aparat ali invisalign

$
0
0
Pozdravljeni.

Sem pred odločitvijo kateri zobni aparat izbrati. Bila sem že na nekaj pregledih in vsepovsod imam občutek da mi želijo prodati dražjo stvar, saj mi nobeden ni dal posebnih argumentov zakaj je eden boljši od drugega.
Situacija je takšna da se zgornji enici malenkost križata, spodnji enici pa sta preveč narazen. Pojavil se je že tudi začetek parodontoze vendar smo s čiščenjem kamna to zelo dobro uredili tako da dlesni so trenutno ok.
Kolikor sem uspela najti na spletu veliko ljudi pravi da so se zobje po invisalignu začeli premikati nazaj (vem da je potrebno načeloma doživljensko nositi retencijski aparat). Je to možno? Je možnost za to manjša če se nosi fiksni aparat?
Kaj bi predlagali vi? Kaj je bolj funkcionalno, kaj je boljše?
Kaj pa samozaklepni zobni aparat? Je to enako kot klasičen fiksni?
Prebrala sem tudi da so bele zvezdice manj obstojne kot klasične kovinske, kako je s tem in kako to poškoduje sklenino?

Najlepša hvala za vaše odgovore.
lp.

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 23 Jun 2019 14:05


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: Fiksni zobni aparat ali invisalign

$
0
0
Spoštovani,
iz vašega pisanja ugotavljam, da vas bega kar precej vprašanj. Sprašujete, katera vrsta aparata je najboljša. Tu je težko postaviti enoznačen odgovor, saj je izbira aparata odvisna od mnogih dejavnikov. Poleg vrste nepravilnosti, ki jo želimo popraviti, se tu oziramo tudi na pacientov slog in ritem življenja. Temu se želimo z ortodontsko terapijo čim bolj prilagoditi oz. ga čim manj zmotiti. Ortodontsko zdravljenje s t.i. prozornimi plastičnimi folijami (sistemi Invisalign, Orthocaps in podobno) je primerno za lažje nepravilnosti, pri težjih nepravilnostih pa rezultat zdravljenja ni tako dobro predvidljiv, kot je to pri fiksnih ortodontskih aparatih, kjer imamo zaradi same konstrukcije aparata natančen nadzor nad premiki in položajem posameznih zob, ki pa ga s folijami ne moremo doseči. Zdravljenje s folijami je torej zelo dober način zdravljenja za enostavne nepravilnosti in za ljudi, ki bi jim bil fiksni aparat pri vsakdanjem delu moteč. Sprašujete tudi, ali so samozaklepni nosilci boljši od klasičnih. Tudi tu ni enoznačnega odgovora. Oboji imajo prednosti in slabosti pri samem rokovanju z aparatom. Vsekakor pa je neizpodbitno dejstvo, da je rezultat zdravljenja neodvisen od uporabe ene ali druge vrste nosilcev. Z obema lahko dosežemo enako dober rezultat zdravljenja. Bistveni del vsake ortodontske terapije je namreč dobro in skrbno izdelan načrt zdravljenja, aparat je le orodje v rokah ortodonta, s katerim izvede zastavljen načrt zdravljenja. O tem smo v tem forumu že pisali.
Sprašujete tudi o "belih" oziroma bolje rečeno estetskih zvezdicah. Poznamo plastične (kompozitne) in keramične. Prve so res malo slabše obstojne in za kakšno daljše zdravljenje zato manj primerne, tako da se njihova uporaba počasi opušča. Pri drugih pa je potrebna preciznost pri njihovem odstranjevanju, da ne pride do poškodb sklenine, vendar se s pravo tehniko temu lahko zanesljivo izognemo. So pa obstojne, ne spreminjajo barve in so vsekakor lepšega videza.
Sprašujete tudi o stabilnosti pridobljenega rezultata. Po vsakem ortodontskem zdravljenju moramo skrbeti tudi za ohranjanje rezultata. Ne glede na vrsto aparata, s katerim je bilo izvedeno zdravljenja, je po zdravljenju potrebno nositi aparat za vzdrževanje. Lahko gre za fiksni retiner ali snemljiv aparat ali kombinacijo obojega. Spet odvisno od osnovne nepravilnosti. Sama stabilnost rezultata torej ni odvisna od vrste uporabljenega aparata. Je pa odvisna od dovršenosti rezultata zdravljenja in sicer bolj kot je dovršeno zdravljenje v smislu kvalitete ugriza, večja je njegova samodejna stabilnost. Vendar pa je uporaba retencijskega aparata še vedno neobhodno potrebna, največkrat govorimo kar o t.i. doživljenjski retenciji.
Upam, da sem vam vsaj malo olajšala odločitev o načinu zdravljenja. Naj vam za konec omenim še en dejavnik, ki je zelo pomemben za uspešen rezultat zdravljenja. To je zaupanje. Izberite si ortodonta, ki mu boste resnično zaupali in s katerim bosta izbrala pot zdravljenja, ki bo za vas in za vaš način življenja najprimernejša. Srečno!

Statistika: Objavljeno Napisal Stanka Herman — 25 Jun 2019 12:10


Ortodontija - čeljustna in zobna ortopedija • Re: snemljiv zobni aparat zgubila?!

$
0
0
Pozdravljeni.

Kje najdem ali morda znate povedati tukaj, kaksne so cene smenljivega zobnega aparata, za zgornjo celjust. Moj 7 letni sin ga zlomil. Ali je morda to opravičljiv razlog?

Statistika: Objavljeno Napisal Gost — 27 Jul 2019 22:27


Viewing all 7496 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>